מה יכול להסתבך בפתיחת סתימה פשוטה?

פתיחת סתימה בכיור, בשירותים או באמבטיה יכולה להסתכם בפעולה פשוטה אותה תוכל לבצע לבצע בעצמך, והיא יכולה להגיע למצבים מסובכים הרבה יותר. במדריך הבא אסביר לך איך תוכל לצפות לבלתי צפוי כמדובר בסתימות.

ברוב המקרים הסתימה מתרחשת כתוצאה מהשלכת פסולת (בעיקר מגבונים) לאסלה, ושחרור הסתימה יהיה מהיר ופשוט. עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם שורש בעיה נמצא עמוק – עמוק בתוך הצנרת, מקרים שמצריכים צילום קווי ביוב. אז איפה סתימה מתחילה ואיפה היא יכולה להיגמר? תשובות במדריך הבא.

שימוש בספירלה חשמלית

האופציה הראשונה לשחרור סתימה באסלה, בכיור או באמבטיה, היא על ידי שימוש בספירלה ידנית. מדובר קפיץ ארוך אותו האינסטלטור מחדיר אל האסלה, אל סיפון הכיור או אל נקודת הביקורת במקרה והסתימה היא באמבטיה או בנקודת מים ללא גישה.

ספירלה חשמלית אמנם פעולת באותה שיטה, והיא מורכבת מקפיץ ארוך שבקצהו קרס, אך היא מסוגלת לחדור אל עומק הצנרת מבלי לגרום לנזק. הספירלה החשמלית יעילה יותר לפתיחת סתימות עמוקות, סתימות שלא ניתן להגיע אליהן באמצעות ספירלה ידנית.

ישנם מקרים בהם האינסטלטור יאלץ אפילו לעלות לגג על מנת לשחרר סתימה באמצעות ספירלה חשמלית, דרך צינור פליטת הגזים. אינסטלטור אמין ומקצועי יודיע לך מראש ששימוש בספירלה חשמלית עשויה לייקר את מחיר העבודה.

צילום עומק הצנרת

אם לפני עשרים שנה אינסטלטורים היו צריכים לשבור את הקירות כדי לאתר את מקור הסתימה, היום כבר יש טכנולוגיה, אמנם לא זולה, אך כזו שחוסכת הוצאה כספית גדולה של שבירה ובניית קירות (שלא לדבר על כאב הראש ועוגמת הנפש).

מתי מומלץ להזמין צילום קו צנרת – במידה ולא ניתן לאתר את מקור הסתימה או שמדובר בבעיה חוזרת, ההמלצה היא להזמין צילום צנרת ביוב, על מנת לחסוך טיפול חוזר ונשנה של אינסטלטור בסתימה. צילום קו ביוב עשוי לאתר בעיות נוספות כמו סטיית הצנרת מהמקום שלה, קורוזיה, סדקים, שברים ועוד.

כך האיתור מתבצע – בשלב הראשון בעל המקצוע מחדיר מצלמה זעירה אל עומק הצנרת. באמצעות המצלמה הזו הוא יוכל לדעת בדיוק מה מקור הסתימה (מגבונים, שורשים, בקבוקי פלסטיק..) ויידע באיזה ציוד עליו להשתמש על מנת לשחרר את הסתימה (ספירלה חשמלית, דיזה חשמלית, ביובית..).

במקרים בהם מקור הסתימה הוא בלאי של צנרת הביוב המשותפת, כל הדיירים חייבים לשאת בעלות התיקון, מאחר ואתם לא האשמים הישירים בגרימת הסתימה. במידה ומקור הסתימה הוא שורשי עצים אשר חדרו אל תוך צנרת הביוב, עלות פתיחת הסתימה תתייקר משמעותית.

מקרים בהם יש צורך להשתמש בביובית

ביובית היא משאית בעלת משאבות יניקה והסנקה ומיכל קיבול. תפקיד הביובית הוא לשחרר סתימות ביוב מורכבות באמצעות שאיבה קו הביוב או על ידי שטיפת הקו בלחץ מים. אם אתה יודע מראש שמדובר חוזרת, שקול להזמין ביובית מראש במקום אינסטלטור. 

שטיפת קו הביוב בלחץ מים – פעולה זו מתבצעת במקרים של סתימה קשה בקו הצינורות שמחבר בין בורות הביוב של הבית או הבניין בקו הצינורות הראשי של הביוב. שטיפת קו הביוב מתבצעת בדרך כלל באמצעות ביובית, אך יש מכונות ייעודיות ונפרדות לשטיפת קו ביוב.

בעל המקצוע יחדיר צינור מים לעומק הצנרת, יפעיל את המכונה או את הביובית וישחרר את הסתימה. חשוב שתדע שפתיחת הסתימה באמצעות שטיפת קו הביוב בלחץ מים עשויה להיות יקרה יותר מפתיחת סתימה בסיסית, ואף כפולה ממנה.

שאיבת קו ביוב –  שאיבות ביוב מתבצעות במקרים בהם לא ניתן לשטוף את קו ביוב מסיבות של נזק לצנרת ורצון לשמור על שלמותה, ומסיבות נוספות של סתימות מסובכות שאותן לחץ מים לא ישחרר. במידה וזו לא ההסתימה הראשונה באותו מקום, ואם אתה יודע מראש שמדובר בסתימה מסובכת, שקול להזמין מראש שירותי ביובית, כך תוכל לקבל טיפול ראוי ללא תיווך של בעל מקצוע נוסף, ולחסוך לעצמך תשלום כפול.

צריך אינסטלטור לפתיחת סתימה פשוטה או מורכבת, להתקנה של פילטר מים או של כלים סניטריים או לאיתור ולתיקון נזילות? אינסטלטורים מומחים ישמחו לסייע לך.

דילוג לתוכן